Sayfanın en üstü. Ana içeriğe atlayın. Ana menüye atlayın. Alt bilgiye atlayın.
Ana Menü.
 

ANASAYFAHaberler/YeniliklerMHI Türkiye’deki Sinop Nükleer Enerji Santrali Projesine Katılımını Hızlandırdı

Ana içerik burada başlıyor.

MHI Türkiye’deki Sinop Nükleer Enerji Santrali Projesine Katılımını Hızlandırdı

Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI) Japonya’nın yakın zamanda öncelikli pazarlık hakları elde etmesinin ardından Türkiye’de ileriye dönük bir nükleer enerji santrali (NES) projesine katılımını hızlandırmaya hazır olduğunu açıkladı.

3 Mayıs tarihinde Türkiye’ye yapılan resmi bir ziyaret sırasında Japonya Başbakanı Shinzo Abe Sinop NES projesini görüşmek üzere Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan ile görüştü. Bu toplantı sonucunda iki hükümet projenin ilerletilmesi ve ilgili sanayilerin geliştirilmesi konusunda anlaştılar.

2007 yılında kurulan Paris merkezli bir MHI ve Fransız AREVA ortak girişimi olan ATMEA tarafından geliştirilen teknoloji harikası bir reaktör olan “ATMEA1”in Sinop projesinde uygulanmasına karar verildi. Yapılan planlar 4.400 MWe’lik bir kombine kapasiteye sahip dört reaktör ile donatılacak olan Karadeniz Bölgesinin Sinop ilinde bir NES inşa edilmesini gerektiriyor. Proje MHI ile birlikte Japon ITOCHU Corporation, Fransız GDF SUEZ ve Türk Elektrik Üretim Anonim Şirketinin (EÜAŞ) oluşturduğu uluslararası bir konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek. NES’in ilk ünitesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında hizmete girmesi hedefleniyor.

ATMEA1 1.100 MWe sınıfı bir kapasiteye sahip bir III+ nesil tip* basınçlı su reaktörüdür (PWR). Hem MHI hem de AREVA’nın teknolojik başarılarının zirvesini temsil eden bir PWR olarak fevkalade güvenilir ATMEA1 bugüne dek iki şirketin birlikte inşa etmiş olduğu 130 üniteden oluşan bir başarı geçmişi ile kanıtlanmış performans sergiliyor. ATMEA1 Fransız Nükleer Güvenlik Dairesi (ASN) tarafından da uygun bulunmuştur.

MHI, dünya çapında büyük dikkat çeken ve nükleer enerji tarihinde yeni bir sayfa açması kesin olan bu çığır açıcı projeye kaynaklarının tamamını taahhüt edecek. MHI Japonya’nın en üstün teknolojilerini ve uzmanlığını kullanarak, şirketin Türk ekonomisi ve sanayilerinin gelişimine geniş tabanlı katkılarda bulunabilmesi amacıyla, Türkiye’ye güvenlik konularına en büyük önceliği vererek geliştirilmiş en yeni teknolojileri sunacak.

ATMEA1’in uygulanmasına yönelik görüşmeler şu anda Ürdün ve Brezilya da dahil olmak üzere dünya genelinde 10’u aşkın ülkede sürmektedir. Bu kez Türkiye’de uygulanmasıyla MHI bu alandaki ticari faaliyetini genişletme arayışı içinde küresel gelişmeleri daha da hızlandırmayı planlıyor.

* Not: Nükleer reaktörler alanında son teknolojiyi ifade eden III+ nesil üniteler güvenlik, ekonomi, vs. alanlarda daha fazla gelişme sunan ve kabaca 2010 ile 2030 yılları arasında hizmete girecek NES’ler olarak tanımlanmaktadır. Dünya genelinde şu anda faaliyette olan NES’ler ağırlıklı olarak 1960 ve 1990 yılları arasında hizmete giren II. Nesil reaktörlerdir.

Conceptual drawing of ATMEA1
En üste dönün.
Sayfa Başı